Ръст на сделките с ново строителство в България през 2022

Очаква се голям брой потребители да направят двойни сделки, продавайки жилищата си, за да се сдобият с по-големи, предвиждат експертите. Също така се очаква покачване в дела на инвестиционните сделки и допълнителна динамика на пазара на ново строителство през предстоящата 2022 година. Една от главните причини е очакваното обезценяване на парите, което ще мотивира все повече купувачи да вложат средствата си в имот, който да отдават под наем или просто подтикнати от желание да запазят спестяванията си. Това от своя страна ще рефлектира в покачване броя на сделките при новото строителство, което пък от своя страна ще увеличи новите проекти, които предстои да излязат на пазара през 2022 г.

„Инфлацията ще кара все повече купувачи да инвестират спестяванията си в имот, което безспорно ще стимулира динамиката при новото строителство. Развитието на новите проекти ще се катализира и от друг фактор. Много потребители ще търсят опции за разширяване на домакинствата си и ще правят двойни сделки, продавайки жилищата си, за да се сдобият с по-големи. Ниските лихви по ипотеките ще дадат допълнителна сигурност на тези клиенти”, коментира Гергана Тенекеджиева.

По думите ѝ предстоящата 2022 година ще продължи с темпа на 2021.

Според нея през 2021 сме станали свидетели на най-малкия дял на ипотеки, отнесени към броя сделки за последните 5 години – тенденция, която ще продължи да се развива и през предстоящите 12 месеца. Няма да има превес в търсенето на двустайни или тристайни жилища, тъй като и двата типа имоти ще бъдат обект на интерес от страна на купувачите в зависимост от нуждите им.

Предполагаем сценарии е да станем свидетели и на известно покачване в броя на продавачите, които преди това са купили с цел препродажба. Те са наясно, че през 2022 вероятно няма да има ръст на лихвите по ипотеките, но за по-дългосрочни прогнози е все още рано. По тази причина именно в следващата година те ще видят най-подходящия момент за продажба.

Очаква се сделките да се извършват предимно без отстъпка и за относително кратък период от време, тъй като и двете страни са много добре запознати с пазарните условия и с възможните сценарии. Ще продължи тенденция, започнала през настоящата година – все по-отчетливо на пазара ще се позиционират хората над 50-годишна възраст. Вече преживели едно обезценяване на парите, те изхождат от негативния си опит и залагат на най-сигурната стъпка, която познават.

Най-предпочитаните квартали ще могат да се разделят условно на два типа. Първият е този на новоизграждащите се, каквито са Манастирски ливади, Витоша, Овча купел, Кръстова вада, които ще привличат купувачите с разнообразно предлагане и качествени нови проекти. Вторият тип е този на старите и престижни райони като Иван Вазов, Яворов, Център, долната част на Лозенец, които ще продължат да държат най-високите пазарни нива в столицата.

В Пловдив, Варна и Бургас пазарът ще следва тенденциите в столицата – активни сделки, лек ръст на цените, ниски лихви и стремеж на хората към сигурност. В по-малките населени места показателите ще останат сходни с тези от 2021 година.